A MŰVÉSZETMALOM BOTRÁNYOS TERVEZETE A MŰVÉSZETI TANÁCS ELŐTT
2011.09.29. 16:44
A képviselő Testület június 9-i ülésén hozott határozatában kérte fel a Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft. új ügyvezetőjét, hogy 2011. július 31-ig készítse el a MűvészetMalom 2014-ig szóló kiállítástervét és költségvetését.
- reális pénzügyi háttér hiánya,
- egyértelmű koncepció és arculat hiánya,
- szakmai háttér és felelősök hiánya.
- a programok létrehozására rendelkezésre álló összeg meghatározása (hosszú távú finanszírozhatóságot szem előtt tartva),
- a MűvészetMalom működésével szembeni szakmai elvárások megfogalmazása (pl. közművelődési, szórakoztató funkció ellátása, látogatószám növelése, bemutatkozási lehetőség helyi művészeknek stb.),
- a kiállításokért felelős személyek (kurátorok) megnevezése.
- pénzügyileg nagyrészt megvalósíthatatlanok,
- szakmailag illuzórikusak,
- nem következnek egymásból.
- A szentendrei művészek történeti kiállításának előkészítése, pedagógiai programjának kialakítása külön tervezést és minimum fél éves előkészítést igényel.
- Bukta Imre 2012 őszén más kiállítóhelyen nagy bemutatkozásra készül. A művész információja szerint előtte nem tervez szentendrei kiállítást.
- Gulácsy-kiállítás előkészítéséhez minimum egy fél évvel korábban meg kell keresni a közgyűjteményeket. Amennyiben magángyűjteményekről, magángalériákról van szó, annak szakmai tervezése, felügyelete bizonyos tekintetben még körültekintőbb, még hosszabb előkészítést igényel. Ha a programterv készítői magángalériával vagy magángalériákkal folytatott együttműködést terveznek, akkor a közpénzek és a magánérdekek világos elhatárolását mindenképpen szem előtt kell tartani, ennek pedig a koncepciótervben feltétlenül meg kell jelennie.
- Duje Juric kiállítása feltételezi, hogy a MűvészetMalom a jövőben a geometrikus absztrakció képviselőinek műveit több alkalommal is be kívánja mutatni. Ezt az irányvonalat koncepcionálisan alá kellene támasztani, illetve más programpontokkal kiegészíteni. Duje Juric kiválasztása e nélkül esetlegesnek tűnik.
- A Szobrász biennále pontosabb meghatározásra szorul, mert általános formában sem a művészeket, sem a közönséget nem vonzza.
- A művészeti egyetemek hallgatóinak kiállítását most már évek óta a Kogart rendezi meg, az oktatási intézményekkel együttműködésben. Mérlegelni kell, hogy lehet-e a Friss kiállításon kívül még egy, szakmailag érdekes és színvonalas kiállítást rendezni, gyakorlatilag ugyanabból az anyagból.
- A Vajda Stúdió kiállítása esetében el kell dönteni, mi az, amiben a tárlat újat hoz a néhány évvel ezelőtt a Műcsarnokban rendezetthez képest.
- Az alkalmazott iparművészeti kiállítás – hasonlóan a következő évre tervezett land art kiállításhoz – mindenképpen koncepcionális pontosításra szorul. Ezt az is szükségessé teszi, hogy az eddig felsorolt kiállítások összességéből semmilyen rendszer vagy struktúra nem rajzolódik ki, a tervezet rendkívül széttartó.
- A Csontváry-kiállítás a Modem erejét is meghaladta, megvalósítása jelenleg Szentendrén – anyagi és szakmai háttér híján – irreális.
- A Duna menti művészek kiállítása hasonlóan elnagyolt és szinte eleve kudarcra ítélt koncepció, mint a testvérvárosok bemutatkozása. A mai képzőművészeti rendszerben az ilyen, csupán névleges kohézióval rendelkező tárlatok legtöbbször életképtelenek.
- Tóth József ősmotívum gyűjteménye valószínűleg Tóth Antal gyűjtésére utalhat.
- Ugyanazt a biennálét per def. nem lehet évente megrendezni (Szobrász biennále, 2012 és 2013)
- Két egymást követő évben nem feltétlenül szerencsés a szerb hagyományú Szentendrén a külföldi kitekintésben szinte kizárólag horvát kiállításokat rendezni.
Összefoglalva:
A MűvészetMalom ideális esetben a város kulturális, művészeti életét differenciált, strukturált formában tükrözhetné. Ezzel szemben jelenlegi koncepciója mind egyes elemeiben, mind pedig összességében túlzottan általános illetve tetszőleges, strukturálatlan és differenciálatlan. A benyújtott programterv szakmailag értelmezhetetlen és ilyen formában megvalósításra nem érdemes.
Mélyi József
Szerző: az operátor
Szólj hozzá!
Címkék: művészetmalom vincze ottó farkas adam művészeti tanács kolti helga mályi józsef
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.